Warsztaty Wielkanocne

W piątek 17 marca 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbyły się warsztaty „Palmy i pisanki  wielkanocne” w których udział wzięli uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Borkach  wraz z wychowawcą Panią Małgorzatą Sałata.

Zajęcia prowadziła pani Urszula Marzec – członkini Zespołu Śpiewaczego z Maruszewca Starego.

Celem warsztatów była popularyzacja zwyczajów i obrzędów Wielkanocnych, kultywowanie tradycji wykonywania palm, rozbudzanie zainteresowań tradycją ludową wśród dzieci i młodzieży oraz  integracja międzypokoleniowa.

Pani Urszula  mieszka w Maruszewcu Starym, pasjonuje się robieniem wielkanocnych i bożonarodzeniowych ozdób. Wykonuje także ciekawe i oryginalne dekoracje, palmy wielkanocne, serwety, koszyczki  szydełkowe; jest animatorką kultury ludowej. Podczas warsztatów pani Urszula dzieliła się z dziećmi swoja wiedzą  i umiejętnościami oraz pomagała dzieciom przy robieniu  ozdob świątecznych.  Na warsztatach  dzieci  nauczyły się m.in.  robić tradycyjną palmę wielkanocną, zdobić  pisanki oraz robić szydełkowe  wielkanocne koszyczki . Pod okiem prowadzącej uczestnicy własnoręcznie wykonywali palemki i zdobili pisanki,  które zapewne będą wspaniałą ozdobą świątecznego koszyczka i wielkanocnego stołu. Powstałe ozdoby są  bardzo kolorowe i estetyczne, a każde dziecko mogło zabrać do domu wykonaną przez siebie pracę. Poza tym było mnóstwo zabawy, uśmiechu i snucia planów na kolejne spotkania.
Z wypowiedzi uczestników dowiedzieliśmy się, że to wspaniała inicjatywa i okazja do nauczenia się nowych rzeczy.
Ponadto biblioteka zorganizowała wystawę prac pani Urszuli "Wielkanocne pasje Urszuli Marzec", gdzie można było podziwiać szeroką gamę jej prac od prostych serwetek po skomplikowane formy barwnych koszyczków. Zarówno warsztaty  wielkanocne, jak otwarcie wielkanocnej ekspozycji, wprowadziło nas w uroczysty świąteczny nastrój, podkreślający regionalne tradycje naszych mam i babć. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu warsztatom i pokazom piękne tradycje Wielkiej Nocy nie odejdą w zapomnienie i będą kultywowane przez młode pokolenia w gminie Borki.